Opublikowany przez: monika.g 2017-02-23 17:45:01
Autor zdjęcia/źródło: Inara Prusakova/123rf.com
Powinnaś zdawać sobie sprawę, że Twój organizm będzie gotowy na następne dziecko już podczas pierwszej owulacji po utracie ciąży, czyli po upływie ok. 2-8 tygodni. Lekarze traktują jednak każdą kobietę indywidualnie i zalecają odczekanie minimum 3-6 miesięcy. Dlaczego? Ten okres jest niezbędny, by Twoje ciało zregenerowało się w pełni, a psychika – odpoczęła. Co więcej, potrzebny jest również czas na wykonanie badań.
Za ok. 60-70% wszystkich poronień odpowiadają losowe i spontaniczne wady genetyczne dziecka, na które rodzice nie mają żadnego wpływu. Z tego powodu diagnostykę warto rozpocząć właśnie od genetycznych badań próbek od dziecka. Być może okaże się, że przyczyna poronienia znana będzie już wtedy, a Wy szybciej odzyskacie równowagę psychiczną i pozbędziecie się poczucia winy. Co więcej, tego typu wady prawdopodobnie nie pojawią się w następnej ciąży.
Do innych przyczyn poronienia należą m.in. wady anatomiczne, infekcje bakteryjne lub wirusowe, problemy hormonalne, nieprawidłowości w nasieniu czy choroby autoimmunologiczne. Po utracie ciąży powinnaś zrealizować też badanie w kierunku trombofilii wrodzonej i mutacji MTHFR, a także – razem z partnerem – badanie kariotypu.
Odzyskanie równowagi psychicznej jest równie ważne, jak poznanie przyczyny poronienia i regeneracja organizmu. Psychologowie zgodnie twierdzą, że partnerzy muszą do końca przejść żałobę i pogodzić się ze stratą. W przeciwnym razie kolejna ciąża po poronieniu i następne dziecko mogą być traktowane jak „zastępstwo” czy „lekarstwo”. Taka sytuacja może bardzo negatywnie odbić się na całej rodzinie.
Jeśli potrzebujecie wsparcia, nie bójcie się o nie prosić. Możecie zapisać się do grupy wsparcia lub skorzystać z pomocy specjalisty.
Przysługują one niezależnie od tego, jak długo trwała Twoja ciąża. Są to prawa do: pochowania dziecka, zarejestrowania go w Urzędzie Stanu Cywilnego, odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych) i przejścia na skrócony urlop macierzyński, który trwa 56 dni. Ten czas może pomóc Ci odpocząć i zregenerować się.
Pamiętaj, że skorzystanie z tych praw (z wyjątkiem pochówku) wymaga wydania przez szpital karty martwego urodzenia. Lekarz będzie mógł to zrobić wtedy, gdy będzie znał płeć Twojego dziecka. Jeśli poronienie miało miejsce do 16. tygodnia ciąży, być może niezbędne będą genetyczne badania płci.
Artykuł powstał we współpracy z portalem badaniaprenatalne.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.